בניית אתר מסודר ומאורגן


בניית אתר מסודר ומאורגן

 

הסבר זה יתחלק לשלושה חלקים: הבהרת מושגים, עקרונות חשובים, וטיפים מעשיים.

 

מושגים

 

דומיין (domain) - הכתובת הראשית של האתר באינטרנט (www.yoursite.org.il).

 

כתובת אינטרנט (URL) - כתובתו הייחודית של קובץ כלשהו באינטרנט. הקלדת קובץ זה בשורת הכתובת בדפדפן תוביל אל הקובץ (www.yoursite.org.il/folder/subfolder/2009/tips.htm/)

 

ספריה (folder) - רמה היררכית בה נמצאים קבצים ו/או ספריות משנה.

 

קובץ - דף כלשהו באינטרנט - יכול להיות דף אינטרנט רגיל (.htm) או קובץ מסוג אחר (word, excel, pdf, ) וכו'.

 

עץ ספריות - המבנה ההיררכי של דפי האתר.

בנוי מספריה ראשית (www.yoursite.org.il/),

מספריות משנה (www.yoursite.org.il/folder/subfolder/2009/ ),

ומקבצים (www.yoursite.org.il/folder/subfolder/2009/tips.htm/).

 

 

העקרונות החשובים לשלושת סוגי המשתמשים - גולשים, מנהלי האתר ואנשי התמיכה

לכל אתר יש לפחות שלושה סוגים של משתמשים שעלינו להתייחס אליהם כשאנחנו בונים את עץ הספריות של האתר - הגולשים, מנהלי האתר, אנשי התמיכה.

 

גולשים

הגולשים הם בדרך-כלל קהל היעד החשוב ביותר של האתר. דווקא בהקשר של עץ הספריות הם המשתמשים הפחות-חשובים. רוב הגולשים אינם מודעים למבנה עץ הספריות, למרות שהם יכולים לראות את כתובת הדף בחלון הדפדפן שלהם. יחד עם זאת, ישנם שני עקרונות חשובים, ששמירה עליהם חשובה בראש וראשונה לגולשים - שיטתיות ועקביות:

 

1. שיטתיות - תחשבו על ההבדל בין איתור כתובת במנהטן (רשת רחובות מסודרת) לבין איתור כתובת בתל אביב או ירושלים. באתר בו החומר מאורגן בצורה הגיונית ושיטתית, גם גולש שזהו ביקורו הראשון באתר, וגם אורח קבוע באתר יתמצאו בו בקלות.

2. עקביות - אם בניתם את האתר בראשיתו בצורה מסוימת - המשיכו בה לאורך זמן ובכל חלקי האתר. גולש שלמד את ההגיון הפנימי של האתר שלכם, יצפה לפגוש את אותו הגיון בכל חלקי האתר.

 

מנהלי האתר

המשתמשים הכי כבדים של האתר שלכם, אם לא שמתם לזה עד עכשיו, אלה אתם - מנהלי האתר. אתם אלה שתיהנו הכי הרבה מעץ ספריות הגיוני ופשוט ותהיו גם אלה שיסבלו יותר מכל אחד אחר מעץ מבולגן ובעייתי. כמה דברים שחשוב לזכור כשאתם בונים את עץ הספריות שלכם:

 

1. סוף מעשה במחשבה תחילה - השלב הראשוני של תכנון בניית עץ הספריות הוא החשוב ביותר. באופן טבעי, שלב זה נעשה בד"כ כשאתם חסרי-נסיון ותחת לחץ זמנים ("נו, מתי כבר יעלה האתר?"). המלצתנו - קראו את ההמלצות שבהמשך והתייעצו עם כל מי שניתן לפני שאתם עושים שטויות שאחר-כך תצטערו עליהן.

2. האתר הוא גוף צומח - כשאתם בונים את עץ הספריות של האתר עליכם לחשוב קדימה. אתרי תוכן צוברים עם הזמן יותר ויותר תוכן, וחשוב לנסות לתכנן לאילו כיוונים יתפתח האתר בהמשך.

3. האתר הוא לא רק שלכם - גם אם אתם כיום היחידים שמנהלים את האתר ומכירים את כל הסודות הקטנים שבו, חשוב לזכור שאולי יבוא יום שמישהו יצטרף אליכם או יחליף אתכם.

 

אנשי התמיכה (אנחנו)

למרות שבאופן שוטף אין לנו נגיעה ישירה למבנה האתר, ישנן כמה נקודות מגע איתנו, בהן עץ ספריות טוב יכול לחסוך לנו ולכם הרבה זמן, ולפעמים גם כסף:

 

1. מבנה ספריות אחיד ברוב אתרינו - לרוב האתרים של מגוון אפקט יש מבנה בסיסי דומה. מבנה זה מוכר לכל אנשי התמיכה שלנו, כך שכשתזדקקו לתמיכה כלשהי - לא תצטרכו להתחיל להסביר איפה נמצאות התבניות ואיפה יושבות התמונות של דף השער. אנחנו כבר יודעים.

2. שדרוגים והסבות - אחת לכמה שנים יש צורך לבצע הסבה ו/או שדרוג לכל אתר. ביצוע פעולות כאלה לאתר מאורגן היא פעולה פשוטה באופן יחסי, בעוד שבאתר מבולגן העניין יכול להיות ארוך, מורכב ורצוף תקלות.

 

טיפים מעשיים

 

1. דומיין

למרות שחשיבותו של הדומיין הולכת ופוחתת עם התפתחותם של מנועי החיפוש, עדיין אלגנטי ונכון יותר לרכוש דומיין קצר, נקי ומדויק, מאשר דומיין ארוך, מסורבל ומבלבל.

דוגמא לדומיין מוצלח: מועצת החלב - www.milk.org.il

דוגמא לדומיין לא מוצלח: עיריית יהוד - http://www.yehud-monosson.muni.il

 

2. שמות הספריות

מבחינה טכנית חשוב לשמור על שני עקרונות - שמות רציפים (כלומר, ללא רווחים) ובאנגלית או במספרים (כלומר, ללא אותיות בעברית, סימני פיסוק וכד').

דוגמא מוצלחת לשם ספריה: purim09

דוגמא לא מוצלחת: מסיבת פורים  2009

מבחינה מהותית - כדאי גם כן לשמור על שני עקרונות שיש לאזן ביניהם - שמות בעלי משמעות (ולא ג'יבריש), שמות קצרים ונוחים.

דוגמא מוצלחת לשם ספריה: purim09

דוגמאות לא מוצלחות: p9  ,  purimmarch2009attheschool

 

3. שמות הקבצים -

מבחינה טכנית חשוב לשמור על שלושה עקרונות - שמות רציפים, באנגלית או במספרים, עם סיומת מתאימה (.htm, .doc, .pdf - לרוב מתווספת באופן אוטומטי).

מבחינה מהותית - רצוי לאזן בין שני עקרונות: א. מסירת כמה שיותר מידע על תוכן הקובץ. ב. שמירה על שם בעל אורך סביר. ההמלצה שלנו:

לדפים קבועים (אודות, צור קשר, מחלקה בארגון וכד') לתת שם משמעותי באנגלית ופשוט (about.htm, contact.htm, education.htm).

לדפים זמניים (דיווח מאירוע, דף מידע חודשי, תמונות וכד') לתת שם הכולל את תאריך הפרסום בפורמט YYMMDD ובסמוך אליו מילה המרמזת על תוכן הדף.  

דוגמאות: לרצף תמונות מחג השבועות שהועלו ב- 15 ביוני 2008 נקרא - 080615_shavuot01.jpg, 080615_shavuot02.jpg , ....

לשיטה זאת יתרונות רבים הקשורים בחיפוש מסמכים, בסידור מסמכים בסורקי ספריות, אלבומי תמונות ועוד.

נוח לתת שמות לקבצים והספריות בכלים של: בנה-ביתך או שולח קבצים (גם שם אפשר לפתוח ספריה חדשה...)

 

4. ספריה ראשית וספריות מערכת

קבצים - מומלץ לא לשים קבצים "רגילים" בספריה הראשית של האתר, אלא רק את דף השער  וקיצורי דרך למיניהם, אם יש כאלה.

ספריות - כיוון שבספריה הראשית נמצאות כמה ספריות מערכת (media, scandir, scanpic ועוד) רצוי שלא להוסיף שם עוד תת-ספריות, למעט אחת או שתיים: templates - בה תיצרו את התבניות של האתר, menus - אם יש לכם באתר כמה תפריטי צד.

את כל דפי התוכן והספריות "הרגילות" של האתר יש למקם תחת ספריית info.


 

5. עץ הספריות בתוך info

עומק עץ הספריות - רצוי לא ליצור יותר מדי תתי-ספריות. זה עלול ליצור סרבול מיותר. האם אתם באמת רוצים שכתובת של דף תיראה ככה (מבוסס על מקרה אמיתי):

http://www.yoursite.org.il/info/health/life-style/nutrition/adults/nut/hebrew/081124.htm

 

מניעת עומס על ספריות - רצוי שספריה לא תכלול יותר מ- 20 פריטים - בין אם אלה קבצים או תת ספריות. אם יש צורך לשים באותה ספריה יותר מ- 20 קבצים יש לשקול לפצל אותה לספריות משנה.

 

הפרדה בין קבצים לספריות משנה - מומלץ מאוד שבכל ספריה יהיו או קבצים או תתי-ספריות.


ספריות מיוחדות לתמונות - מומלץ להפריד בין קבצי תמונות לבין קבצים אחרים. פעמים רבות מנסים לאתר תמונה מהעבר, ואם יודעים שכל התמונות נמצאות תחת ספריות בשם pics , הדבר מקל על החיפוש. גם בספריות של תמונות יש להקפיד לא לשים יותר מדי קבצים בספריה אחת.

 

חלוקה לפי שנים - ספריות בהן מצטבר מידע רב ניתן לחלק לספריות משנה על-פי שנים, כך שבכל שנה חדשה מוסיפים תת-ספריה חדשה (2008, 2009 וכד').

 

כותרות לקבצים וספריות - לכל ספריה או קובץ יש אפשרות לתת כותרת בעברית. כותרת זו, מלבד העובדה שהיא נותנת מידע נוסף על הקובץ, משפיעה על מגוון יישומים כגון מנועי חיפוש חיצוניים, מנוע החיפוש הפנימי של האתר, חידושים ועדכונים ועוד. את הכותרת ניתן להוסיף בזמן יצירת הקובץ/ספריה וגם לאחר מכן.

 

סורקי ספריות וסורקי תמונות (גלריות) - שני יישומים אלה יודעים לקחת ספריה מוגדרת ולהציג את התוכן שלה בצורה ייעודית. אלה יישומים שמישים מאוד רק בהנחה שעץ הספריות שלכם בנוי בצורה נכונה.

הערות

קבצים

ספריה

ספריה

ספריה

ספריה

ספריה

 

10

 

 

Today

About

Info

 

 

 

 

1930-1950

History

 

 

 

 

 

1950-1970

 

 

 

 

 

 

1970-1990

 

 

 

 

 

 

1990-2010

 

 

 

090529_shav09-1.jpg

090529_shavuot09-1

2009

hagim

pics

 

 

20 קבצים

090529_shavuot09-2

 

 

 

 

 

24

090529_shavuot09-3

 

 

 

 

 

15

100315_purim10

2010

 

 

 

 

 

100425_pesah

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mazkirut

members

 

090101_protocol.htm

 

 

2009

protocol

 

 

090201_protocol.htm

 

 

 

 

 

 

100101_prot.htm

 

 

2010

 

 

 

090104_tarb.htm

 

 

 

 

 

 

091118_tarb.htm

 

 

 

tarbut

 

 

100115_tarb.htm